Pizza Margherita

Reteta culinara Pizza Margherita din categoria Pizza. Specific Italia. Cum sa faci Pizza Margherita

Timp de preparare 60 minute

Sursa reteta Bucataras.ro

Instructiuni de preparare Pizza Margherita

 

Facem pizza mai rar, deși ne place, iar numele acesteia de față m-a tentat de mult timp. Așa că astăzi am pus în aplicare o rețetă de pe net, a unui cunoscut pizzar. Am urmat întru totul recomandările sale, în afară de acelea referitoare la sos: am preferat să folosesc suc de roșii de casă, cu niște condimente pe care le-am folosit adeseori, în locul roșiilor din conservă, cum erau în rețeta originală. Atât timp cât găsesc ingrediente proaspete, sau pe care le am preparate în casă, prefer să le folosesc pe acestea. A fost atât de bună, încât fiecare dintre noi a mâncat porție dublă...

 

INGREDIENTE
Pentru aluat: 150 grame de făină albă 15 grame de drojdie proaspătă 1/2 linguriță de sare extrafină 1 linguriță de zahăr tos 1 lingură de ulei de măsline apă caldă Pentru umplutură: 300 grame de mozzarella Pentru sos: 150 ml de suc de roșii 1 praf de sare 1 linguriță de zahăr tos piper boia de ardei dulce oregano busuioc uscat Pentru decor: frunze proaspete de busuioc

Mai întâi se face aluatul, din: făină, sare, drojdie, zahăr, apă caldă și ulei de măsline. Se încorporează bine ingredientele și aluatul se frământă puțin, până ce devine elastic și nelipicios.

Se acoperă aluatul cu un șervet curat și se dă la căldură, într-un loc ferit de curenții de aer rece, unde se lasă 20-25 de minute, la dospit.

Cât timp crește aluatul, se taie mozzarella în cubulețe și se face sosul de roșii din: suc de roșii, sare, piper, zahăr, boia de ardei dulce, oregano și busuioc uscat.

Când aluatul și-a dublat volumul, se răstoarnă pe planșeta înfăinată, i se dă forma rotundă și se întinde cu mâinile în tava de copt, o foaie cu grosimea de 1-1,5 cm. Se unge foaia cu sosul de roșii și se dă la cuptor, la temperatură medie, pentru 3-4 minute de precoacere.

După acest interval de timp, se scoate tava din cuptor, se distribuie uniform cubulețele de mozzarella pe foaia de aluat și apoi se dă pizza din nou la cuptor, la temperatură medie, pentru 20 de minute.

Când mozzarella s-a topit și s-a rumenit ușor, se scoate pizza din cuptor și după 1-2 minute de răcorire, se decorează cu frunze proaspete de busuioc, se feliază și se poate servi, caldă.

Ingrediente Pizza Margherita

Pentru aluat:

150 grame de făină albă

15 grame de drojdie proaspătă

1/2 linguriță de sare extrafină

1 linguriță de zahăr tos

1 lingură de ulei de măsline

apă caldă

Pentru umplutură:

300 grame de mozzarella

Pentru sos:

150 ml de suc de roșii

1 praf de sare

1 linguriță de zahăr tos

piper

boia de ardei dulce

oregano

busuioc uscat

Pentru decor:

frunze proaspete de busuioc

Categorii